Co se psalo o Sudickém družstvě

Sudiční hasiči chtějí zlepšit souhru

Sudice – Požární sport v Sudicích má dlouhou tradici. Jeho počátky jde vysledovat v letech 1984 a 1985. Tehdy vzniklo první soutěžní družstvo, které se v té době začalo v okrese umisťovat se solidními výsledky. Od roku 1992-3 se dala dohromady další generace dobrovolných hasičů, kteří objíždí soutěže až do dnešních dní. „Naše výsledky jsou průměrné. V roce 2005 jsme se ve Velké ceně Blanenska v požárním útoku (VC) umístili na šestnáctém místě, dívky skončily osmé, o rok později jsme byli opět šestnáctí a dívky desáté. Minulá sezóna byla asi nejhorší, muži se umístili až na dvaadvacátém místě celkového hodnocení. Neměli jsme moc času na trénink, protože jsme se hodně věnovali přípravám oslav sto dvacátého výročí založení sboru. Z části za to může také polevení některých jednotlivců. Kluci ví, v čem jsou chyby, a kde je potřeba zabrat. Všichni samozřejmě chtějí být v první desítce, ale pokud skončíme do patnáctého místa, tak bude důvod ke spokojenosti,“ popsal za sudičské hasiče Jiří Špidlík.
Radost dělají Sudickým děti, které působí už šestou sezónu, a pravidelně dosahují medailových postů v celostátní hře Plamen na okresním kole v Lysicích a Velkých Opatovicích. Sudičtí proto doufají, že z nich vyrostou další následníci požárního sportu, který tak bude pokračovat dál.
„Sestava mužů je stabilní, v loňském roce přibyli někteří noví členové, kteří se zatím zacvičovali na jednotlivých postech, ale závodů moc neodjeli. Mimo velkou cenu jsme se zúčastnili také soutěžních kol šebetovského okrsku, který čítá dvanáct sborů. Tam končí kluci pravidelně druzí za Uhřicemi. Děvčata podávají střídavé výkony. Z časových důvodů navíc jezdila velkou cenu jen příležitostně,“ doplnil Špidlík.
Co tedy chybí sudickým hasičům k lepším výsledkům? Podle Jiřího Špidlíka potřebují hlavně zlepšit přístup k tréninku i soutěžím. „I když srdíčko pro požární sport určitě mají, musí zodpovědněji přistupovat jak přípravě, tak k samotným závodům. Umí zaběhnout osmnáctku, dali ji na kandidátské soutěži v Bělči-Křeptově, a už zaběhli i nějaké devatenáctky. Celkový průměr ale byl kolem dvaceti vteřin. Když se zadaří, tak na špičku máme, ale je to také hodně o štěstí,“ doplnil Špidlík.
Do standardní výbavy sudického družstva patří osmnáctka mašina, která jede spolehlivě už třetím rokem. Původně měli patnáctku, ale nechali ji přestavět. Úzké hadice už jsou pro soutěže samozřejmostí. Někteří členové soutěžního družstva jezdí přes zimu hrát hokej a florbal, takže fyzička by jim na jaře chybět neměla.

Z historie
Hasičský sbor v Sudicích byl založen v první jarní den roku 1887. Vedlo k tomu několik velkých požárů, které poničily obec. Například v roce 1848 vyhořely téměř celé Sudice. V té době měla obec osmašedesát domů. Při dalším požáru v roce 1882 vyhořelo v obci osm gruntů a dva podsedky. Nově vzniklý hasičský sbor měl šestatřicet členů. Starostou byl zvolen František Boháček a velitelem Jakub Vystavěl. V prvních padesáti letech svého trvání zasáhl sbor při jedenasedmdesáti požárech, z nich šestnáct bylo místních a zbytek v okolních obcích.

Zdroj: Zrcadlo Blanenska a Boskovicka (Číslo: 12 | Kategorie : Zpravodajství | Autor: Radim Hruška)